Akçelik, satın aldığı firmayla AB’de lider oldu

Türkiye’de fabrikaları ve çelik servis merkezleri ile 60 ülkeye ihracat yapan Akçelik, Mart 2020’de Almanya’da iflas eden bir fabrikayı satın alarak 7 ayda kara geçirdi. Türkiye, Almanya entegrasyonu sayesinde 6 mm-200 mm arasında parlak çelik üretimi yapabilen Avrupa’nın lider üreticilerinden biri olmayı başardı. 

Türkiye’nin önde gelen çelik üreticilerinden Akçelik Demir Çelik San. Tic. AŞ, dünya şirketi olma yolunda pandemiye rağmen kararlı bir adım atarak, Almanya’da çelik fabrikası yatırımı yaptı. İflas eden şirketin fabrikasını satın aldıklarını aktaran Akçelik Genel Müdürü Yavuz Kılıç, 7 ay gibi kısa bir sürede üretime başladıklarını, kendi alanlarında AB’de lider şirketlerden biri konumuna yükseldiklerini vurguladı.

Yavuz Kılıç, pandeminin yarattığı zorlu koşullara rağmen Almanya’da sağladıkları başarıyı şu sözlerle özetledi: “2020 yılı Mart ayında yatırımımızı yaptık. Pandeminin etkisiyle fabrikayı ancak Ağustos’da tam faaliyete geçirdik. Yaptığımız yatırımla 6 mm-200 mm arasında parlak çelik hizmeti sunan Avrupa’da tek şirket olduk. Yoğun harcadığımız mesai bu başarıyı getirdi. İki buçuk ay fabrikada yattık ve yenilemeyi mesai arkadaşlarımla birebir omuz omuza uyguladık. Bunun yanında eski müşterilerle bir araya geldik onların şikâyetlerini dinledik. Üretim bandımızı geliştirdik ve tam kapasiteyle çalışmaya başladık.”

Özellikle ürün çeşitliğimizin fazla ve kalitemizin tescilli olması sebebiyle tercih edildiklerini ifade eden Kılıç, “Tüm fabrikalarımızda Endüstri 4.0 yatırımlarımızı yaptık. Otomasyon ve entegresyonlar sayesinde üretim bantları oluştu. Almanya fabrikamızda 25 kişi istihdam ediyoruz. Yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine sahibiz. BMW başta olmak üzere diğer otomobil üreticilerinin tedarikçilerine hizmet veriyoruz. Yenilenebilir enerji alanında özellikle rüzgar türbini üretimi bağlantı ekipmanları konusunda hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Korumacılık önlemlerini yerelleşmeyle aşacağız

Üniversiteyi bitirdikten sonra şirkette çalışmaya başladığını dile getiren Akçelik Genel Müdürü Yavuz Kılıç, bir vizyon geliştirerek özellikle dünyada ihracat odaklı bilinen bir şirket olmayı hedeflediklerini söyledi. Bunun içinde ABD, Latin Amerika, Kuzey Afrika, Avrupa ülkelerini dolaştığını ve ticari bağlantılar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kılıç, “Bu ülkelerde pazarlar elde ettik. Çelik alan firmaları dolaştık buralarda yatırım yaparak, distbitörlük ve bayilikler açtık. Pazar payımızı büyüterek ABD’de şirket kurduk. İlk zamanlarda faaliyetlerimiz çok iyi devam etti. Ancak korumacılık önlemleri ve Brunson kriziyle birlikte ABD’ye ürün gönderemedik. Bizde artan korumacılık önlemlerine karşı ülkelerde yerelleşmeyi hedef edindik. Almanya yatırımını da bu doğrultuda yaptık” dedi.

Endüstri 4.0’la kapasitesini arttırdı

Akçelik Demir Çelik, 1978 yılında Salih Kılıç tarafından İzmir’de kuruldu. İlk günden itibaren müşteri talep ve isteklerini ön planda tutan şirket, uzun yıllar vasıflı çelik tedarik ve satışını sürdürüyor. Akçelik, sektörel ihtiyaçları ve şirket hedeflerini dikkate alarak 1990’da ilk parlak çelik fabrikasını İzmir AOSB’de açtı. Çemtaş ve Asil Çelik bayilikleri ile sektörde ivme kazanan Akçelik, 2002 yılında dünya markası olma yolunda genel merkezini sanayinin yoğunlaştığı Kocaeli’ne taşıma kararı aldı. 2004’te üretime giren fabrikanın ardından, 2006 yılında Konya, 2012’de Ankara, 2013’te Gebze ve 2014’te İstanbul Avrupa yakası dağıtım merkezlerini devreye aldı.
Gerçekleştirdiği büyük yatırım ve modernizasyonlarla 2019 yılında tüm makinelerini, Endüstri 4.0 kapsamında üretim hattına dönüştürmüş ve üretim kapasitesini 40 bin tondan 90 bin tona çıkardı. Akçelik’in yıllar içinde dünyanın her köşesinde bulunan tüm vasıflı çelik üreticilerinden oluşan geniş bir tedarik ağı oluşturduğunu belirten Yavuz Kılıç, “Kurduğumuz ‘Çelik Servis Merkezi’ sayesinde hem müşterilerimizin sıcak ürün ihtiyacını hem de vasıflı parlak çelik taleplerini karşılıyoruz. 2020 yılında Almanya Kerpen’deki BWS Blankstahlwerk Sindorf GmbH fabrikasını satın alarak gücümüze güç kattık” dedi.

Üretimin yüzde 50’sini ihraç ediyor

Akçelik, bugün beş çelik servis merkezi ve iki parlak çelik üretim tesisine sahip. Çelik servis merkezlerinde bayisi oldukları çelik üreticilerinin ürünlerini müşteri isteklerine göre stoklayıp boyutlandırıp zamanında teslimat yapıyorlar. Türkiye’de yüksek alaşımlı katma değerli çelik alanında bin 300 müşteriye hizmet veriyor. Parlak çelik üretim tesisinde yaklaşık 90 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Akçelik Genel Müdürü Yavuz Kılıç, bu tesiste soğuk çekim, kabuk soyma ve taşlama hizmeti verdiklerini söyledi. Üretilen ürünlerin yüzde 50’sini ihraç ettiklerini dile getiren Kılıç, “Parlak çekim ürünlerini Latin Amerika, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Almanya’daki üretim tesisimizle birlikte Batı Avrupa’ya da yeni ihracata başladık” dedi.

 

Üretimde Endüstri 4.0 yatırımlarını tamamladıklarını ve üretim hattında otomasyonu her alanda kullandıklarını ifade eden Kılıç, verimliliği daha da arttırdıklarını 240 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Türkiye’de yüzde 20 büyüme kaydettiklerini söyleyen Kılıç, hizmet verdikleri sektörlerin otomotiv, makine ve hidrolik tarım ve zirai aletler, havacılık, savunma sanayi olduğunu söyledi. Kılıç, savunma sanayi sektörüne bir parantez açarak; “Tank Palet Fabrikası’na ürün veriyoruz. Fırat kalkanı operasyonunda tank paletlerinin yenilenmesinde insan üstü bir çaba harcayarak ürün tedariki sağladık” dedi.

AVRUPA’DA ÇELİK SERVİS

MERKEZLERİ KURMAYI HEDEFLİYOR

Avrupa’da yer alan fabrikada sattıkları ürünlerde rekabetçi fiyat ve kaliteli ürün stratejisiyle hareket ettiklerini belirten Akçelik Genel Müdürü Yavuz Kılıç, Almanya’da bulunan parlak çelik üretim tesisini daha da büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. Avrupa’da parlak çelik ihtiyacının arttığına dikkat çeken Kılıç, bu alanda ürün portföyünü ve üretimini de daha da arttırmayı hedeflediklerini vurguladı. Ayrıca Avrupa’da küçük çelik servis merkezleri kurmayı amaçladıklarını dile getiren Kılıç, Portekiz, Fransa, İsviçre, Avusturya’da küçük ölçekli şirketlerle işbirliğine gitmeyi amaçladıklarını belirterek ikinci bir fabrika yatırımı arayışlarını sürdürdüklerini söyledi.

AVRUPA HEM YATIRIMDA HEM DE İHRACATTA ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Türkiye’de alaşımlı ve mühendislik çelikte en çok ürün dağıtan firma olduklarını ifade eden Yavuz Kılıç, yüksek alaşımlı ve takım çelik segmentinde yatırımlara başladıklarını ve piyasaya hizmet verdiklerini ifade etti. Orta vadede takım çeliğinde pazarda ilk üçe girmeyi hedeflediklerini belirten Kılıç, “Parlak çelik üretiminde de otomotiv sanayinin bütün ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Özellikle kaliteli ürün üretimine odaklanıyoruz” dedi. Sektörle ilgilide değerlendirmelerde bulunan Yavuz Kılıç, korumacılığın sektörde rekabeti engellediğine vurgu yaptı. Hammaddeye ulaşmada da sorunlar yaşandığını ifade eden Kılıç, yerli üreticiler kapasitelerini arttırmasa bu sorunların devam edeceğini söyledi. Avrupa’da yaşlanan sanayinin Türkiye çelik sektörü için bir fırsat olduğunu ifade eden Kılıç, Avrupa’da kapasite artışlarının çok düşük kaldığını ve ürün tedariki içinde Türkiye’ye yöneldiğini vurguladı. Önceden Çin’den ürün alan Avrupalı şirketler pandeminin yol açtığı sorunlardan kaynaklı artık Çin ürünlerine sıcak bakmadığını ifade eden Kılıç, “Şirketler yönünü Türk ürünlerine çevirdi. Tedarik noktasında hiçbir sıkıntı yaşamadan teslimatları gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda AB hem büyük bir yatırım alanı hem de büyük bir ihracat pazarı olacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın