Takım Çeliği Üretim Prosesleri

Konvansiyonel Üretim

ESR (ElectroSlagRemelting / Cüruf Altı Ergitme) Üretimi

ESR Prosesinde rafinasyonu yapılacak malzeme öncelikle düz veya çok küçük açıya sahip konik şekilde elektrot haline getirilen bir ingot olmalıdır. Elektrot dikey hareket edebilen bir asansör düzeneğinde asılıdır. Reaktif bir cüruf banyosu da su soğutmalı bakır bir pota içerisinde bu düzeneğin hemen altında yer alır. Elektrotun ucu yüksek amper düşük voltaj akımı verilerek ergitilmiş cüruf havuzuna batırılmış olarak tutulur. Cüruf banyosunun sıcaklığı elektrotun ergime sıcaklığından 200°C civarında yüksek tutulur.

Böylelikle elektrot ucunda ince film halinde metal ergiyiği oluşur. Ergiyikten oluşan metal damlacıkları cüruf içerisinden geçer ve kalıbın en altında birikerek katılaşmaya başlar.

Rafinasyon işlemi metal damlacıklarının cüruf içerisinden geçişi sırasında oluşan kimyasal reaksiyonlar sayesinde gerçekleşir. Katılaşma hızı ise; erime oranı ve soğutma hızı ile kontrol edilir. ESR yöntemi ile üretilen çeliklerde hadde yönü ‘’Su yolu’’ bulunmamaktadır. Çelik tüm yönlerde (Dikey ve Yatay) aynı mekanik özellikleri gösterir.

ESR yöntemi ile üretilmiş çeliklerimiz ‘’PRIME’’ adıyla tanımlanmıştır.

Örneğin; Schwert 2379 Prime,  Schwert 2344 Prime, Schwert 2367 Prime gibi.

ESR prosesi tamamlandıktan sonra hadde veya dövme yöntemi ile şekillendirme işlemine geçilir.